Historia maratonu

Maraton to niewielka miejscowość leżąca w odległości blisko czterdziestu kilometrów od centrum Aten. Miejscowość usytuowana jest w trudnodostępnej dolinie. W 490 roku przed naszą erą wojska perskie najechały ziemię helleńską z zamiarem podbicia helleńskich państw-miast.

Szykując się do ataku na najważniejsze z miast – Ateny – Persowie rozbili obóz pod Maratonem. Mimo olbrzymiej przewagi liczebnej najeźdźców dowódcy wojsk ateńskich uznali, że atak w ograniczonej wzgórzami niecce jest jedyną szansą na zwycięstwo. Ryzykowny plan się powiódł i Persowie zostali rozbici. Do oczekujących na wieści z pola bitwy mieszkańcom Aten wysłano kuriera o imieniu Filipides, który wbiegłszy na ateński rynek i ogłosiwszy wieść o zwycięstwie, zmarł.

Tak mówi legenda. O ile bowiem bitwa pod Maratonem odbyła się naprawdę, o tyle wiarygodność pozostałych informacji jest mocno wątpliwa. Po pierwsze – informacja o posłańcu pojawiła się jakieś... 600 lat po bitwie – we wcześniejszych opisach kronikarze tego faktu nie odnotowali. Po drugie – kurier prawie na pewno nie mógł mieć na imię Filipides, gdyż Filipidesa wysłano jeszcze przed bitwą do oddalonej o 250 km Sparty by sprowadził pomoc. Po trzecie – nawet jeśli wysłano kuriera to jego śmierć jest mało prawdopodobna. Wszak kurierzy pokonywali w owych czasach nie takie odległości (patrz: wyprawa Filipidesa do Sparty), więc śmierć z powodu 40-kilometrowego biegu wydaje się mało prawdopodobna.

Ale fakty faktami, a życie życiem. W czasie przygotowań do reaktywacji igrzysk olimpijskich w końcu XIX wieku francuski historyk Michel Bréal zaproponował, by uczcić pamięć legendarnego biegu do Aten wprowadzając do programu nowożytnych igrzysk bieg długodystansowy. Pomysł podchwycił baron Pierre de Coubertain i w ten sposób do programu rywalizacji wprowadzono jeszcze jedną konkurencję – bieg nazwany maratonem. Oczywiście pierwsza w historii rywalizacja na trasie maratonu musiała odbyć się między Maratonem a Atenami.

Wbrew pozorom, pierwszy  bieg maratoński nie miał miejsca w czasie igrzysk olimpijskich w roku 1896, lecz miesiąc wcześniej. 10 marca 1986 roku odbyły się eliminacje do greckiej ekipy na igrzyska, a zwycięzcą został Charilaos Vasilakos. Ale ponieważ Grekom bardzo zależało na wyłonieniu jak najlepszego zespołu na kilka dni przed igrzyskami zorganizowali kolejne eliminacje.  Piąte miejsce zajął w nich niejaki Spirydon Louis, który został jednym z zawodników dokooptowanych do drużyny.

10 kwietnia odbył się pierwszy olimpijski bieg maratoński. Na starcie stanęło 17 zawodników – 13 Greków oraz Amerykanin Blake, Australijczyk Flack, Francuz Lermusiaux i Węgier Kellner. Czekał na nich dystans około 40 kilometrów. Początkowo tempo nadawali biegacze spoza Grecji, ale im bliżej mety tym bardziej widoczni stawali się gospodarze. W efekcie do mety jako pierwszy dotarł Spirydon Louis, a zgromadzony na stadionie ekstatyczny tłum z miejsca ogłosił go bohaterem narodowym.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, biegacze podczas igrzysk w roku 1896 pokonali dystans około 40 kilometrów – bo tyle dzieli Maraton od stadionu w Atenach. Skąd więc obecny dystans 42 kilometrów i 195 metrów? W roku 1908 igrzysk odbywały się w Londynie. Trasę wyznaczono między zamkiem w Windsorze a stadionem White City. Ponieważ linia mety powinna była znaleźć się dokładnie na wprost loży królewskiej, dystans wydłużono. Po zmierzeniu wyszło, że ma on 26 mil i 395 jardów. Czyli – 42 kilometry i 195 metrów. I tak zostało do dziś...

 

Autorem tekstu jest Marek Tronina,
redaktor naczelny miesięcznika „Bieganie”.

Other Resources

php.net

The language that Joomla! is developed in

930
MySQL

The most commonly used database for Joomla!.

944
Ohloh Tracking of Joomla!

Objective reports from Ohloh about Joomla's development activity. Joomla! has some star developers with serious kudos.

1055